Harry Potter a kámen mudrců

12. července 2008 v 17:02 | admin:) |  Díly

Harry Potter a kámen mudrců

Kniha:

Obecné informace:

Autor:J.K.Rowlingová

Nakladatel: Albatros

Překladatel: Vladimír Medek

Obálka: Mary GrandPré

Rok vydání: 2002

Počet stran: 288

Rozměr: 170 x 245

Počet kapitol: sedmnáct

Stručný obsah:

Když byl Harry Potter malý, zemřeli mu rodiče. Po deseti letech těžkého života u příbuzných Dursleyů mu začnou náhle chodit velice záhadné dopisy. Jeho strýc Vernon zjistí, že jde o dopisy ze školy čar a kouzel v Bradavicích. Protože nemá zájem, aby se Harry Potter dostal do kontaktu s kouzelnickým světem, všechny dopisy mu zabaví. Pak vezme celou rodinu a odjedou na opuštěný ostrov uprostřed moře.

Když má Harry Potter své jedenácté narozeniny, přesně o půlnoci je znenadání navštíví poloobr Hagrid a oznámí překvapenému Harry Potterovi to, že má od září do prestižní Školy čar a kouzel v Bradavicích nastoupit. Harry Potter se zároveň dozvídá podrobnosti o smrti svých rodičů, které zabil zlý čaroděj Lord Voldemort a také že on sám je čarodějem. Také zjišťuje, že ve světě kouzelníků je velice slavný, protože Voldemort se snažil zabít i jeho, což se mu ale nepodařilo a Harry Potter se tak stal prvním, kdo jeho smrtící kletbu přežil. Voldemort přitom navíc ztratil věšinu své síly, čímž se světu kouzelníků velmi ulevilo a nastalo deset let klidu.

Hned ráno Harry Potter s Hagridem navštíví hospodu Děravý kotel a Příčnou ulici, kde si Harry vybere v bance peníze, zděděné po rodičích, a nakoupí si školní potřeby. Od Hagrida dostane sovu, kterou pojmenuje Hedvika. Prvního září Harry Potter nastupuje do čarodějnické školy v Bradavicích. Skamarádí se zde se zrzavým chlapcem Ronem, ale také se svým od té doby velkým nepřítelem Dracem Malfoyem, doprovázeným svými kumpány Crabbem a Goylem. Poprvé se zde seznamuje i s Hermionou Grangerovou a Nevillem Longbottomem.

Ve škole jsou žáci rozřazeni do kolejí. Harry i Ron do koleje Nebelvír a Malfoy, Crabbe i Goyle jdou do Zmijozelu, odkud často vycházejí zlí kouzelníci (včetně Voldemorta).

Po několika událostech se postupně vytváří nerozlučná trojice kamarádů (Harry, Ron a Hermiona).

Ve školní hře na košťatech, zvané famfrpál se Harry Potter ukazuje jako velice nadaný. Každý tým zde má sedm hráčů. Tři střelce, kteří hrajou s Camrálem. Dále dva odražeče, kteří mají na starosti dva míče potlouky, jež posílají proti soupeřům s Camrálem. Brankář, který hlídá tři obruče a nakonec chytač, který chytá zlatonku. Ta přináší danému mužstvu sto padesát bodů. Harry Potter se stane členem Nebelvírského famfrpálového týmu a vyhraje hned první zápas proti Zmijozelu. Harry Potter zastává post chytače.

Harry Potter vypártá, že se někdo snaží ukrást kámen mudrců, který je uložen ve škole. Hlavním podezřelým je Snape, ale když se dostane až do komnaty, kde je uložen, zjistí, že kámen chce ukrást nenápadný koktavý profesor Quirrell. Ten jej chce předat svému pánovi, Lordu Voldemortovi, který se tak snaží vrátit k moci. Harrymu Potterovi se kámen nakonec podaří před Voldemortem a Quirrellem zachránit a návrat Voldemorta odložit.

Obálka knížky:

Na zadní straně obálky knížky je napsáno:
Brýlatý chlapec s nachovou jizvou na čele připomínající blesk - to je Harry Potter . Jedenáctiletého učedníka čarodějných umění stvořila spisovatelka J.K.Rowlingová a ze své ostrovní britské vlasti jej vyslala pro potěchu všem duším okouzleným fantazií. Vítejte i vy mezi jeho příznivci, nepatříte-li k odkouzleným nudným mudlům!
Film:
Video trailer:
Bohužel je to v angličtině, ale v češtině jsem moc videí nenašel.
Fotky:
A to je asi vše....piště komentáře!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Hay-lin Hay-lin | Web | 12. července 2008 v 17:06 | Reagovat

harry je super mám doma všechny knihy:-D

2 Lala-Adelka Lala-Adelka | Web | 12. července 2008 v 17:21 | Reagovat

no pekný blog ale poznám aj lepší:)

3 :-) :-) | Web | 13. července 2008 v 13:45 | Reagovat

Dobrý blog. Jenom trochu kritiky to menu by chtělo jinou barvu trochu to zaniká ale jinak dobrý.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.